Az épületben, épületrészben az ott keletkező tűz oltására alkalmas, a vonatkozó jogszabályokban és nemzeti szabványokban foglalt követelményeket kielégítő és megfelelő mennyiségű tűzoltó készüléket kell elhelyezni. A tűzoltó technikai eszközt, felszerelést jól láthatóan, könnyen hozzáférhetően, a veszélyeztetett hely közelében kell elhelyezni és állandóan használható, és üzemképes állapotban kell tartani, a rendeltetésétől eltérő célra használni csak külön jogszabályban meghatározottak szerint szabad.
A tűzoltó készüléket a jogszabály előírásai szerinti időközökben (évenként) ellenőriztetni kell. Ha a tűzoltó-technikai eszköz, felszerelés, készülék előírt időszakos ellenőrzését, javítását, karbantartását nem hajtották végre, akkor az, nem tekinthető üzemképesnek.
A tűzoltó készüléket eltakarni, eltorlaszolni helyükről eltávolítani - a rendeltetésszerű felhasználás kivételével tilos!
A tűzoltó készüléket legalább 1,8 legfeljebb 2,5 méteres magasságban elhelyezett utánvilágító tűzvédelmi jellel kell megjelölni.
Az üzemben tartó köteles a kézi tűzoltó készülékek működőképes állapotáról negyedévenként az OTSZ előírásai szerint meggyőződni. Az ellenőrzés elvégzését dokumentálni kell.
A tűzoltó készülékeket a hatályos jogszabályban, szabványokban foglalt utánvilágító vagy világító biztonsági jellel megjelölni.
A tűzoltás alkalmával használt tűzoltó készüléket azonnal ki kell cserélni!
Az építmény, épület üzemeltetője köteles a biztonsági jeleket karbantartani, a világító jelek működését, működőképességét a vonatkozó műszaki követelményben, ezek hiányában a gyártó által előírt rendszerességgel ellenőrizni, azt ellenőrzési naplóban dokumentálni, továbbá a biztonsági jeleket a körülmények változásaiból adódóan vagy elhasználódásuk miatt szükségszerűen cserélni, illetőleg a meglétükről meggyőződni.